Birželis – galių mėnuo

Birželis – kupinas įvairių maginių švenčių, kurios, kartais ir neprašytos, ateina į mūsų gyvenimus, tačiau vienaip ar kitaip verčia sustoti ir pamąstyti, kas vyksta aplinkui.

iliustracijaTas „aplinkui", gali būti čia pat – ranka pasiekiamas, arba nematomas, bet juntamas... Birželis – gamtos ir žmogaus galių mėnuo. Kiek sugebėsime jų pasiimti ir pasidalinti, tiek ir turėsime. O kol kas dar yra galimybė susipažinti su kitokių galių apraiškomis, nuvykstant į Etnografinę sodybą, įsikūrusią greta Dangaus šviesulių stebyklos ir pamatyti bent dalį to, ką buvo galima pamatyti, pajausti ir išgirsti birželio pirmąją.
Kalendorinės vasaros dieną, lyjant žvarbiam lietui, per patį vidurdienį, Molėtų krašto muziejaus etnografinėje sodyboje prasidėjo „raganiškas susibūrimas" kokio dar nebuvo regėjusi Kulionių kaimo etnografinė aplinka, nekalbant jau apie žmones... Kairėje namo pusėje vyko keistai nuteikianti fotografijų paroda „Raganos, burtininkai, žmonės blogomis akimis", kurioje žvelgė , it iš parodos pavadinimo nužengę mistiniai herojai, nors ir atrodantys labai žemiški, bet turintys nepaprastų galių. O dar po nuotraukomis parašyta ta galia arba kaip ją nugalėti ar apsisaugoti... (Beje, tokių žmonių yra ir Molėtų krašte).
Tų fotografijų autorė – Rita Balkutė, apkeliavusi daugybę Raganų ir Raganių buveinių, pabendravusi su burtininkais ir įvairių galių turinčiais žmonėmis, išėjusi tokią kaimo burtininkavimo mokyklą, kad vargu ar rasi geresnį universitetą... Bent jau toks įspūdis lydėjo daugumą renginio dalyvių. O tarp jų būta ir politikų, ir būrėjų, ir astrologų, ir šiaip – tikinčių liaudies magijų galiomis molėtiškių ir svečių.
iliustracijaDešinėje sodybos pusėje vyko tos pačios autorės, ilgametės Lietuvos liaudies kultūros centro darbuotojos ir VŠĮ Ritos Balkutės fondo įkūrėjos – Ritos Balkutės knygos „Galia užburti", kurioje pateikiama kenkimo magija 1982 – 2012 metų įrašuose, pristatymas. Etnografinės sodybos šeimininkas Jonas Vaiškūnas, pristatydamas knygos autorę, sakė, jog po liaudies medicinos tyrinėtojos dr. Eugenijos Šimkūnaitės, R. Balkutė ją „pavaduoja" nuo pat etnokultūrinio sąjūdžio pradžios ir yra sukaupusi didžiulį archyvą, be to, ne tik teoretikė, bet ir pati gydo, žino ir moka užkalbėjimų, todėl ir pati yra „Ragana"... R. Balkutė, moteriškai „pabarusi" J. Vaiškūną už tokias kalbas, perėjo prie savo knygos, kurioje pateikiama 140 ekspedicijų medžiaga su sudėtinga kenkimo magijos tradicija. Vaizdžiai pasakojo apie burtininkų galimybes, jų gyvenimo ypatumus, kaip nuo jų apsisaugoti, apie žmones blogomis akimis ir kaip gydyti nužiūrėtus žmones ir gyvulius. Tačiau, anot autorės, tai nėra burtų vadovėlis, o atskleista sugebėjimų patirtis ir kokie tie žmonės buvo.
Autorė ketina išleisti ir kitas knygas: apie užkalbėjimus ir maginius veiksmus; apie gydymą augalais, gyvūnais, mineralais bei stebuklingus išgijimus. Tačiau telieka tai laiko valioje, nes ir pati Rita Balkutė ruošėsi būti genetike, bet jai buvo uždaryti visi keliai, kad liktų šis – ypatingasis...
Renginio dalyviai turėjo galimybę pamatyti R. Balkutės ekspedicijų pagrindu sukurtą filmą, kuris jau buvo pristatytas Maskvoje...

Alvydo BALANDOS nuotraukos